Необхідність заміни скла в годинах виникає досить часто з різних причин. Розглянемо найпоширеніші з них, поговоримо про різні тіпи годинникового скла, їх переваги та недоліки. Ну і звичайно розглянемо деякі омани з цієї теми.
По використанню вихідного матеріалу годинникове скло можна розділити на дві великі групи - пластикове та мінеральне.
Пластикове годинникове скло - воно ж плексиглас (воно ж листове полімерне, воно ж оргскло), мабуть найпоширеніше, але враховуючи деяку підсвідому недовіру клієнта до даного матеріалу вищеперелічених термінів від продавця Ви не почуєте, швидше за все його назвуть красивішим і менш зрозумілим словом на зразок Хізаліт.
З цього матеріалу виготовлялися годинникове скло майже для всіх наручних і кишенькових годинників (за рідкісним винятком), які вироблялися годинниковими заводами Радянського Союзу.
Головна перевага пластикового годинного скла - при тому що матеріал не дорогий, дозволяє відносно легко виготовити скло для годинників складної конфігурації. Ще один істотний плюс - відмінна опірність ударним навантаженням.
Головний недолік - з часом утворюється так зване «помутніння», внаслідок низької твердості пластика із за утворення безлічі дрібних подряпин. Відновити прозорість такого скла в майстерні досить просто шляхом полірування, але тільки в тому випадку якщо скло не має тріщин і сколів.
Мінеральне скло у продавця зазвичай іменується не інакше як «штучний кришталь» рідше може називатися «гірський кришталь» в побуті відомо як силікатне скло. Ступінь твердості цього часового скла значно вища, ніж у пластикового. Подряпати його значно складніше, і воно досить довго залишається прозорим.
Але твердість має зворотну сторону - мінеральне скло досить крихке і розбити його при ударі набагато простіше ніж пластикове. При відносно сильному ударі пластикове скло зазвичай дає тріщину, мінеральне розбивається на дрібні осколки. При цьому виникає ризик пошкодити циферблат і стрілки, дрібні осколки, потрапляючи в механізм, стають причиною його відмови.
Сапфірове скло - різновид мінерального годинникового скла. Слід згадати про те, що для виробництва годинників використовують штучний сапфір, вироблений шляхом вирощування кристалів оксиду алюмінію. Твердість штучного сапфіра перевершує твердість звичайного мінерального скла, але і крихкість його зростає.
Існує досить розповсюджена омана щодо твердості сапфіру, часто продавець стверджує, що подряпати сапфір що має 9 одиниць за шкалою Мооса можна тільки алмазом у якого 10 одиниць по тій же шкалі, тобто максимально можлива твердість.
Тим не менш, годинникове скло зі штучного сапфіра з подряпинами в майстерню приносять не рідко, і власники таких годинників не розуміють як таке взагалі можливо. Все діло в тому, що визначення твердості за шкалою Мооса, сьогодні дає досить приблизне поняття про твердість мінералів, як уже говорилося вище по Моосу сапфір має 9 одиниць, алмаз 10. Але по Віккерсу маємо 2200-2300 одиниць у сапфіра і 10000 у алмазу.
У діапазоні від 2300 до 10000 по Віккерсу ціла маса мінералів, наприклад, кристали кремнію вдосталь присутні в тому ж асфальті в якості наповнювача, граніт яким оздоблені будівлі та станції метро і багато інших, вони здатні з легкістю пошкодити сапфір.
Хардлекс - винахід Seiko, мінеральне скло зміцнене шляхом обробки кислотою. Твердість даного скла вище ніж у звичайного мінерального, але при цьому крихкість значно нижче ніж у сапфіра. Не дорогий варіант поліпшення мінерального скла.
Сапфлекс - мінеральне скло як основа з напиленням, нарощуванням або склейкою з зовнішнім прошарком зі штучного сапфіра. Спроба зробити годинникове скло не дорогим як мінеральне, але в той же час з властивостями і твердістю сапфірового.
За формою скло для годинників може бути простим (кругле, квадратне) і фасонне - різноманітні багатогранники, опуклі скла, еліпси, асиметричні.
Єдиних стандартів за розміром годинникового скла не існує, скло має індивідуальний розмір для кожної моделі годинника. Але не дивлячись на це в нашій майстерні є запас готових годинникових скелець поширених розмірів, які можна замінити відразу, якщо установка скла технологічно не вимагає проклейки, а посадочне місце в часовому корпусі реставрації.
Фасонне скло зазвичай виготовляються під замовлення індивідуально. В такому разі годинники потрібно залишити в майстерні. Термін виконання замовлення зазвичай не перевищує 8 - 12 днів, в залежності від складності скла.
Вартість виготовлення та заміни скла, як і вартість будь-якого іншого виду ремонту, визначається майстром після огляду годинників в майстерні.